
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

O projekcie
Projekt „Umiejętności ku przyszłości” jest realizowany przez Fundację Cooperante w partnerstwie z INTER-COMP Marcin Lasek, na podstawie Umowy nr RPPK.09.03.00-18-0130/20-00 z dnia 11.08.2020 r. zawartej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020,
Oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie,
Działanie 9.3 Podnoszenie kompetencji osób dorosłych w obszarze TIK i języków obcych
Okres realizacji projektu: od 1wrzwśnia 2020r. do 30 czerwca 2022r.
Obszar realizacji projektu: województwo podkarpackie.
Wartość projektu: 1 195 886,40 zł
Wkład Unii Europejskiej: 1 016 503,44 zł
Wkład Budżetu Państwa: 59 794,32 zł
Cel główny projektu: Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kwalifikacji i kompetencji zawodowych z zakresu TIK przez min. 280 osób w wieku 25 lat i więcej zgłaszające z własnej inicjatywy chęć podnoszenia, uzupełniania, potwierdzenia tych umiejętności do 30.06.2022 r. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych:
– podniesienie poziomu kwalifikacji i kompetencji zawodowych z zakresu TIK na poziomie podstawowym przez min. 120 osób 30.06.2022r.
– podniesienie poziomu kwalifikacji i kompetencji zawodowych z zakresu TIK na poziomie średniozaawansowanym przez min. 160 osób do 30.06.2022
Cel główny projektu koresponduje z celem szczegółowym tj. Wzrost kompetencji w obszarze TIK i języków obcych u osób dorosłych będących w niekorzystnej
sytuacji na rynku pracy poprzez:
– objęcie szkoleniami cyfrowymi 350 osób po 25 roku życia,
– uzyskanie kwalifikacji z zakreu TIK przez conajmniej 280 oób, w tym 120 na poziomie podstawowym i 160 na poziomie średniozaawansowanym.
Formy wsparcia:
- W ramach Projektu zaplanowane zostało szkolenie obejmujące realizację szkoleń we wszystkich 5 obszarach i obejmujących 21 kompetencji określonych w Standardzie wymagań dla kompetencji cyfrowych realizowanych w ramach projektów w PI 10 (iii). Cały proces kształcenia będzie oparty na IV ETAPACH oceny oraz weryfikacji osiągniętych przez Uczestnika/czki efektów uczenia. W I Etapie Zakres–identyfikacja grupy docelowej oraz obszaru interwencji. Etap II Wzorzec-zakłada się, że każdy Uczestnik/czka osiągnie rezultaty szkolenia na poziomie A lub B. Etap III Ocena. Po zakończeniu każdego modułu szkoleniowego każdy uczestnik weźmie udział w egzaminie zewnętrznym przeprowadzonego przez Fundację ECCC (jej akredytowanych egzaminatorów).
- Szkolenia TIK przewidziane są dla 350 osób (35 grup maksymalnie 10-cio osobowych) – 200 kobiet i 150 mężczyzn, w tym na poziomie podstawowym „Europejski Certyfikat Kompetencji Informatycznych” dla 150 osób i na poziomie średniozaawansowanym „Europejski Certyfikat Kompetencji Informatycznych” dla 200 osób.
- Szkolenia zostaną zrealizowane w wymiarze:
- Poziom podstawowy 80 godzin dydaktycznych: 20 spotkań po 4 godziny dydaktyczne, w tygodniu (dla osób pracujących popołudniami i/lub w weekendy).
Wszystkie kompetencje cyfrowe będą realizowane na poziomie A. Będzie zrealizowanych 5 modułów: Informacja (16h); Komunikacja (24h); Tworzenie treści (16h); bezpieczeństwo(16h); Rozwiązywanie problemów (8h).
- Poziom średniozaawansowany 104 godziny dydaktyczne: 26 spotkań po 4 godziny dydaktyczne, w tygodniu (dla osób pracujących popołudniami i/lub w weekendy). Wszystkie kompetencje cyfrowe będą realizowane na poziomie B. Będzie zrealizowanych 5 modułów: Informacja (16h); Komunikacja (24h); Tworzenie treści (24h); Bezpieczeństwo(24h); Rozwiązywanie problemów (16h).
Zajęcia będą prowadzone przez trenerów posiadający wykształcenie wyższe/zawodowe lub certyfikaty /zaświadczenia/inne umożliwiające przeprowadzenie danego wsparcia, przy czym minimalne doświadczenie zawodowe w dziedzinie nie będzie mniejsze niż 200 godzin wsparcia zrealizowanego w okresie ostatnich 2 lat. W celu zapewnienia monitoringu procesu uczenia się planuje się, że po każdym module zostaną zorganizowany wewnętrzny test wiedzy, weryfikujący uzyskany poziom wiedzy przez uczestnika
- Uczestnicy/czki otrzymają materiały szkoleniowe (teczka, notes/zeszyt, długopis, pendrive 8GB) i materiały dydaktyczne (skrypt szkoleniowy), a także catering na zajęciach (przerwa kawowa).
- Uczestnikom/czką, których miejsce zamieszkania jest inne od miejscowości w której prowadzone są szkolenia, przysługuje zwrot kosztów dojazdu na szkolenie do wysokości 17,40 zł za dzień szkolenia. Wysokość zwrotu kosztów uzależniona jest od odległości miejsca zamieszkania Uczestnika/czki do miejsca prowadzenia szkolenia. Zwroty dokonywane są na podstawie złożonych przez uczestników projektu wniosków o zwrot kosztów dojazdu.
- Wymagana frekwencja – 80%.
- Kursy będą kończyć się egzaminem zewnętrznym i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji cyfrowych (w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu).
Uczestnikiem Projektu może zostać osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:
- nie prowadzi działalności gospodarczej;
- nie uczestniczyła w podobnym wsparciu, w innym projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (w szczególności w ramach poprzednich edycji konkursu w Działaniu 9.3).
Co najmniej 40% uczestników będzie spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- osoby posiadające wykształcenie do poziomu ISCED 3 włącznie +4 pkt.,
- osoby w wieku 50 lat i więcej +3 pkt.,
- osoby z niepełnosprawnościami + 4 pkt.,
- rodzice posiadający Kartę Dużej Rodziny +4 pkt.
Wsparcie nie będzie udzielane przedsiębiorcy
Podczas rekrutacji przyznane zostaną dodatkowe punkty za 1 kryterium premiujące dla osób w szczególnie trudnej sytuacji tj. :
- zamieszkanie w miastach średnich lub miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze + 3 pkt.
- z dochodami na członka rodziny poniżej 600zł +5 pkt.
- kobiety + 4 pkt.